« Back
HP Workstation Z2 G9 - SFF Core i5 12400 2.5 GHz - 32 GB - SSD 256 GB
HP Workstation Z2 G9 - SFF Core i5 12400 2.5 GHz - 32 GB - SSD 256 GB
- Price:
$2,375.99
- Availability:
- Mfr #: 7H9T1UP#ABA
- UNSPSC #: 43211515
- Item #: 301294199
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | 18 MB |
| Cache Per Processor | 18 MB |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, WEEE, low halogen, CECP |
Networking
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, Ethernet, Fast Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE 2.1 support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
Dimensions & Weight
| Width | 15.1 in |
| Depth | 12.1 in |
| Height | 3.9 in |
| Weight | 11.02 lbs |
Audio Output
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 256 GB |
| Interface Type | PCI Express |
| Features | NVM Express (NVMe) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 7.8 in |
| Shipping Weight | 13.01 lbs |
Graphics Controller
| Video Interfaces | DisplayPort |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Storage Controller
| Type | 1 x SATA/NVMe |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s / PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
General
| Type | Workstation |
| Product Form Factor | SFF |
| Built-in Devices | Speaker |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localization | Language: English / region: United States |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 12400 |
| Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Chipset Type | Intel W680 |
Power
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | (50/60 Hz) |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
RAM
| Installed Size | 32 GB (installed) / 128 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 4800 MHz |
| Rated Memory Speed | 4800 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (total) |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

