« Back
HP EliteDesk 800 G6 - SFF Core i7 10700 2.9 GHz - vPro - 16 GB - SSD 256 GB - US
HP EliteDesk 800 G6 - SFF Core i7 10700 2.9 GHz - vPro - 16 GB - SSD 256 GB - US
- Price:
$1,931.99
- Availability:
- Mfr #: 2T3C5UC#ABA
- UNSPSC #: 43211508
- Item #: 301301837
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | 16 MB |
| Cache Per Processor | 16 MB |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | FCC Class B certified, ICES-003, CCC, RoHS, UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-07, WEEE, KCC Class B, Common Criteria EAL4+, CECP, VCCI Class B, SEPA, low halogen, UL 62368-1, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14 |
Networking
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE 2.1 support |
Dimensions & Weight
| Width | 13.3 in |
| Depth | 12.1 in |
| Height | 3.9 in |
| Weight | 13.51 lbs |
Keyboard
| Interface | USB |
| Localization & Layout | US |
Audio Output
| Sound Output Mode | Stereo |
| Max Sampling Rate | 192 kHz |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 256 GB |
| Interface Type | PCI Express 3.0 |
| Features | NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 15.7 in |
| Shipping Depth | 19.6 in |
| Shipping Height | 9.1 in |
| Shipping Weight | 19.84 lbs |
Graphics Controller
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 630 Dynamic Video Memory Technology |
| Video Interfaces | DisplayPort |
| HDCP Compatible | Yes |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Mouse
| Technology | Optical |
| Interface | USB |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Storage Controller
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Channel Qty | 3 |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
Input Device
| Type | Mouse, keyboard |
General
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Type | Personal computer |
| Bundled Services | HP GetMore PC Image Service |
| Product Form Factor | SFF |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localization | Language: English / region: United States |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (10th Gen) 10700 |
| Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache |
| Chipset Type | Intel Q470 |
Expansion / Connectivity
| Bays | 1 (total) / 1 (free) x internal 2.5" ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal 3.5" ¦ 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" Slim Line |
| Slots | 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2230 (x1 mode) ¦ 2 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2230/2280 (x4 mode) ¦ 2 (total) / 2 (free) x PCIe 3.0 x1 ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 (75W max power) |
| Interfaces | 2 x USB 2.0 ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 (2 front, 2 rear) (one of them is fast-charging) ¦ 4 x USB 3.2 Gen 2 (2 front, 2 rear) ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 in front) ¦ 2 x DisplayPort 1.4 ¦ 1 x headphones/microphone (1 in front) (CTIA headset support) ¦ 1 x audio line-out ¦ 1 x LAN ¦ 1 x serial |
Power
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 260 Watt |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Platinum |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
Operating System / Software
| OS Provided | Windows 10 Pro 64-bit Edition English |
| Software | Desktop Safety Reg Lic Agreement (DVD) |
RAM
| Installed Size | 16 GB (installed) / 128 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Effective Memory Speed | 2933 MHz |
| Rated Memory Speed | 2933 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (total) / 3 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Configuration Features | 1 x 16 GB |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

